Behöver du en pianolärare?

Svenska Pianopedagogförbundet garanterar kvalitativ pianoundervisning genom våra medlemmar. Samtliga medlemmar på denna lista har pianopedagogexamen från musikhögskola eller motsvarande kompetens och erbjuder pianolektioner.

Kontakta någon av våra lärarförmedlare för att få hjälp eller ring direkt till en lärare.

Lärarförmedlare

Ewa Engström (Piteå) 0911-14 256
Sören Unge (Örebro) 0708-622289, soren.unge@telia.com
Berit Tohver (Göteborg) 070-545 87 61
Anite Borgström (Malmö) 040-15 91 10

Namn Område Kontakt Inriktning
Stockholms Län
Johan Andersson Stockholm 073-5685695
johan_a_ndersson@hotmail.com
Alloise Beckerman Norrmalm, Vasastan, Östermalm beckerman.allo@gmail.com
070-4083904
Carina Bergstedt Edlund Stenhammra (Ekerö) 08-56046834
Eva Widén-Cross Spånga 070-7719413
Elisabeth Segerbrant Jönsson Danderyd 070-3166718
Linda Fritzén-Beskow Enskede 08-816303,
070-7357346
Karin G Hellman Bandhagen 08-6678164
Johanna Gest Lidingö 08-7657690
Louis Gosztonyi Stockholm 070-6671431
louis.gosztonyi@gmail.com

Karin Haglund Stockholm 070-4216979
Marianne Hede Årsta 08-938222
Maria Hedlund Södertälje 08-55099454
Ekaterina Holmberg Täby kyrkby 08-510 113 15
katia.holmberg@gmail.com
Patrick Jovell Stockholm 08-6646868,
073-5592793
Sonoko Kase Solna, Östermalm,
Vasastan
08-856036
Natalia Kazimirovskaja Stockholm 08-6539736
Maria Kihlgren Täby 08-7684524
Moon-Hye Kim Danderyd 08-7555123
Luciana Marques Stockholm 08-6129333,
070-2704503,
luciana.marques@telia.com
Guna Kurmis Östermalm 08-6632528
Zinaida Oganova Larsson Stockholm, Huddinge 076-264 30 71
www.virtuosomusikskola.com
Sandra Leja Bojsten Saltsjöbaden, Nacka, Orminge 070-8407849,
sandra_leja@hotmail.com
Milica Lundin Stockholm 08-6624907,
073-0206640,
www.orfeuspiano.se
Irène Mannheimer Täby 08-7584949
Erik Månsson Stockholm erik.mansson@musiker.nu
Margot Nyström Södermalm,
Stockholm
08-201297
Armenohi Hakobyan Stockholm 073-7850508
armenohi@live.com
Barbro Ottosson Danderyd 08-6124927
Natalya Pasichnyk Stockholm 070-3794901
natalya@nikolina.net
www.natalyapasichnyk.com
Maria Rostotsky Stockholm 070-9229913
maria@rostotsky.com
Margareta von Schmalensee Gamla stan, Stockholm 08-106608, 070-14 13 360
Ulla Schuback Täby 08-7568923
Eva Sidén Stockholm 08-106810,
073-9967449,
evasiden@telia.com
Anna Strååt Danderyd 070-7551614, anna@annastraat.se
Katarina Ström-Harg Gamla Stan och Enskede 0709-261171
k_harg@hotmail.com
Håkan Sund Stockholm 08-6659430
Kerstin Sundström Östermalm 08-6629224
Nikolai Suursööt Tyresö 08-7427906, 070-7971186
nikisuur@yahoo.se
Marie Lee Sylvendahl Haninge 073-9299253 marie.lee.sylvendahl@gmail.com
Åse Söderqvist-Spering Täby 08-7563139
Cajsa Trepte Sollentuna 070-5422964 cajsa@trepte.se
www.klaverhuset.se
Jae-Won Kenta, Trignell Stockholm 070-7994566
jaewon.trignell@gmail.com
Niina Uggeldahl Stockholm 08-6052366,
073-7036411
Henry Wessenius Stockholm 08-6412912
Agneta Ytterberg-Eklund Vällingby 08-890845
Aydin Ziyadli Hägersten 08-42034221, 073-5664027
aydinziyadli@hotmail.com
Kerstin Åberg Solna 08-6243113
Övriga Landet
Eva Annfält Katrineholm 0150-14529
Elisabeth Ejdetorp Uppsala 070-8323190,
pianoskolan.uppsala@telia.com
webbsida
Siren Ek Lund 046-2110435
SirenEk@live.se
Marie-Louise Dahlborg Smedjebacken 0240-70288,
070-252 21 82
Elisabeth Fransander Markaryd, Halmstad 073-9692285, 076-8058628
Alexandra Gävert Karlskrona 073-9320663 pianoskola@me.com
www.alexandraspianostudio.se
Greger Jacobsson Örnsköldsvik 0660-378430
Elisabet Löfberg Haglund Halmstad 035-109876,
035-138926
Gabriele Katthän Lund 046-141055, 0730-637938, piano.limus@lundsmusiksalong.se,
www.lundsmusiksalong.se
Björn Månsson Göteborg 031-684857
Sanna Nilsson Halmstad 072-8588224, sanna777s@gmail.com
Nora Orban Göteborg, Kungälv, Ale 070-9804992, nora_orban@hotmail.com
Maria Orlovskaya Malmö 040-293870,
070-7385508
Lena Pelz Persson Borås 033-243417, 070-6276681,
lenapelzpersson@gmail.com
Eva Pierrou Västervik 0490-16325
Karin Strömberg Falun 023-69627
073-6499208
Ha-Young Sul Göteborg 073-8081488
Oksana Svensson Lund, Kävlinge 070-4059777,
oksanasvensson@hotmail.com
Helen Sällfors Göteborg 070-5182001,
helen@pianoakademien.se
Berit Tohver Göteborg 070-545 87 61
Sören Unge Örebro 0708-622289
soren.unge@telia.com

Teckenförklaring, olika kategorier av pianoundervisning:
Nybörjare – barn
Nybörjare – vuxna
Mellanstadium
Högstadium
Brukspiano
Pop och Jazz (mellan- och högstadienivå)
Läraren kan ge pianolektioner hemma hos eleven.

Anmälningsblankett för pianolärare
(endast för SPPF-medlemmar)