Pianolektioner | Pianolärare | Pianoundervisning | EPTA Swedens Lärarförmedling

Behöver du en pianolärare?

Svenska Pianopedagogförbundet garanterar kvalitativ pianoundervisning genom våra medlemmar. Samtliga medlemmar på denna lista har pianopedagogexamen från musikhögskola eller motsvarande kompetens och erbjuder pianolektioner.

Teckenförklaring, olika kategorier av pianoundervisning:
Nybörjare – barn
Nybörjare – vuxna
Mellanstadium
Högstadium
Brukspiano
Pop och Jazz (mellan- och högstadienivå)
Läraren kan ge pianolektioner hemma hos eleven.

Anmälningsblankett för pianolärare
(endast för SPPF-medlemmar med pianopedagogexamen)

Namn Område Kontakt Inriktning
Stockholms Län
Johan Andersson Stockholm 073-5685695
johan_a_ndersson@hotmail.com
Alloise Beckerman Norrmalm, Vasastan, Östermalm beckerman.allo@gmail.com
070-4083904
Carina Bergstedt Edlund Ekerö 070-5733503
Eva Widén-Cross Spånga 070-7719413, evaspiano12@gmail.com
Linda Fritzén-Beskow Enskede 070-7357346, linda.beskow@gmail.com
Karin G Hellman Bandhagen 08-6678164
Johanna Gest Lidingö 08-7657690
Louis Gosztonyi Täby 070-6671431
louis.gosztonyi@gmail.com
Karin Haglund Stockholm 070-4216979
Maria Hedlund Södertälje 08-55099454
Ekaterina Holmberg Täby kyrkby 08-510 113 15
katia.holmberg@gmail.com
Patrick Jovell Stockholm 073-5592793
p.jovell@icloud.com
Sonoko Kase Solna, Östermalm,
Vasastan
08-856036, elevkontakt@ostermalmsmk.se
Natalia Kazimirovskaja Stockholm 08-6539736
Maria Kihlgren Täby 08-7684524
Moon-Hye Kim Danderyd 08-7555123
Luciana Marques Stockholm 08-6129333,
070-2704503,
luciana.marques@telia.com
Guna Kurmis Östermalm 08-6632528
Zinaida Oganova Larsson Stockholm, Vasastan 076-264 30 71
www.virtuosomusikskola.com
Sandra Leja Bojsten Saltsjöbaden, Nacka, Orminge 070-8407849,
sandra_leja@hotmail.com
Irène Mannheimer Täby 08-7584949
Erik Månsson Stockholm erik.mansson@musiker.nu
Armenohi Hakobyan Stockholm 076-4458884
armenohi@live.com
Barbro Ottosson Danderyd 0704-042345
Natalya Pasichnyk Stockholm 070-3794901
natalya@nikolina.net
www.natalyapasichnyk.com
Maria Rostotsky Stockholm 070-9229913
maria@rostotsky.com
Margareta von Schmalensee Gamla stan, Stockholm 08-106608, 070-14 13 360
Ulla Schuback Täby 070-3175791, ulla.piano56@gmail.com
Eva Sidén Stockholm 08-106810,
073-9967449,
evasidenmusik@gmail.com
Anna Strååt Danderyd 070-7551614, anna@annastraat.se
Katarina Ström-Harg Gamla Stan och Enskede 0709-261171
k_harg@hotmail.com
Håkan Sund Stockholm 0739-46 24 53
Kerstin Sundström Östermalm 08-6629224
Nikolai Suursööt Tyresö 08-7427906, 070-7971186
nikisuur@yahoo.se
Marie Lee Sylvendahl Haninge 073-9299253 marie.lee.sylvendahl@gmail.com
Åse Söderqvist-Spering Täby 08-7563139
Cajsa Trepte Sollentuna 070-5422964 cajsa@trepte.se
www.klaverhuset.se
Jae-Won Kenta, Trignell Stockholm 070-7994566
jaewon.trignell@gmail.com
Niina Uggeldahl Stockholm 073-7036411, info@niinauggeldahl.com
Agneta Eklund Schött Vällingby 08-890845
Aydin Ziyadli Hägersten 08-42034221, 073-5664027
aydinziyadli@hotmail.com
Övriga Landet
Eva Annfält Katrineholm 0150-14529
Elisabeth Ejdetorp Uppsala 070-8323190,
elisabeth@pianoskolanuppsala.se
webbsida
Ulrika Davidsson Bohus-Björkö 072-3236242
ulrika_davidsson@hotmail.com
även Hammarklaver, Klavikord, Cembalo och kammarmusik
Marie-Louise Ericsson Stenungsund 072-2233661
marielouise_ericsson@telia.com
Alexandra Gävert Karlskrona 073-9320663 pianoskola@me.com
www.alexandraspianostudio.se
Greger Jacobsson Örnsköldsvik 070-3786375, erikcg.jacobsson@gmail.com
Maria Juin Piteå 0911-560955, mariajuin@hotmail.com
Gabriele Katthän Lund 046-141055, 0730-637938, piano.limus@lundsmusiksalong.se
www.lundsmusiksalong.se
Elisabet Löfberg Haglund Halmstad 0761-700322, elisabet_lofberg@hotmail.com
Björn Månsson Göteborg 072-3125055
Sanna Nilsson Halmstad 072-8588224, sanna777s@gmail.com
Per Olsson Uppsala 070-5422990, peo104@gmail.com www.perolssonpiano.com
Maria Orlovskaya Malmö 040-293870,
070-7385508
Lena Pelz Persson Borås 033-243417, 070-6276681,
lenapelzpersson@gmail.com
Eva Pierrou Västervik 0490-16325
Karin Strömberg Falun 070-2444799, klavikord@hotmail.com
Helena Ha-Young Sul Göteborg 073-8081488, helenasul@icloud.com
Oksana Svensson Lund, Kävlinge 070-4059777,
oksanasvensson@hotmail.com
Helen Sällfors Göteborg 070-5182001,
helen@pianoakademien.se www.pianoakademien.se
Per Törngren Göteborg (Skövde) 076-223 28 62
zingo394@gmail.com
Sören Unge Örebro 0708-622289
unge.soren@gmail.com
Siren Önce Lund 073-3207881
sirenek@live.se